Bilo da gradimo potpuno novu kuću ili da renoviramo već postojeći krov, može biti korisno da naučimo rečnik krovopokrivača barem na osnovnom nivou. A Terran ne samo da nastoji da kupcima obezbedi sve elemente neophodne za pokrivanje krova, već im pomaže da informisanije pristupe planiranju i radu. S toga, evo lista sa najčešćim stručnim terminima vezanih za krov. Učenje može početi!
Krovna podloga: Sloj koji se ugrađuje ispod krovnog pokrivača radi obezbeđivanja odgovarajuće hidroizolacije i kao sekundarni drenažni sloj za zaštitu unutrašnjih elemenata krovne konstrukcije (drvena konstrukcija, toplotna izolacija) od vlage. Najčešće se za ovo koristi specijalna krovna folija koja je parootporna i paropropusna. Prilikom izbora mora se uzeti u obzir nekoliko aspekata (ugao nagiba krova, vrsta krova, da li je iznad ili nije iznad potkrovlja, itd.).
Okapni lim: Kako vlaga koje se skuplja i kondenzuje ispod crepa, na krovnoj foliji, izlazi u pravcu oluka, drvena konstrukcija kod oluka se mora zaštiti od štetnog uticaja vode, ovoj nameni sluši okapni lim. Važno je da se krovna podloga u svakom slučaju navede na okapni lim sa preklapanjem karakterističnim za foliju. U slučaju podloge koja je otporna na vetar ili vodonepropusna potrebno je i lepljenje.
Kontraletva: Drvena letva koja obezbeđuje pričvršćivanje podloge i ventilaciju krovne
konstrukcije, na koje su letve postavljene okomito. Preporučena minimalna veličina je
50x50mm. Ako se kontraletva izostavi, padavine koje dospeju ispod pokrivača i para koje se tu kondenzuje ne mogu ne mogu da oteku, a ni ventilacija krova neće biti odgovarajuća, a oba mogu prouzrokovati štetu krovne konstrukcije kao i dela za stanovanje.
Greben: Spoj dva dela krova, ako je unutrašnji ugao koje površine međusobno zaklapaju manji od 180 stepeni. Ne treba se mešati sa slemenom.
Površinska obrada: Iako je beton samo po sebi jak, izdržljiv materijal, Terran nanosi površinsku obradu na svaki crep kako bi osigurao povećanu otpornost i zaštitu boje. Četiri vrste površinske obrade mogu pružiti svetlucav izgled, smanjiti mahovinu ili čak zaštititi od UV zraka.
Generon: Terranov višestruko nagrađivani solarni crep, koji nudi novo, privlačno ali efikasno rešenje na tržištu solarne energije sa svojim solarnim ćelijama integrisanim u betonski crep.
Snegobran: Kuke za hvatanje snega i rešetke za hvatanje snega služe u bezbednosne svrhe jer sprečavaju da velika količina snega koja je pala na krov i led koji je nastao topljenjem, padnenaglo, odjednom velika količina.
Slemeni crep: Pokrivni element oblikovan prema obliku slemena krova, čija je namena da i ovde obezbedi vodonepropusnost krova.
Češalj za zatvaranje: Element formiranja strehe, koji pomaže ventilaciju duž cele linije spoja strehe i krova. Preporučuje se upotreba kod talasastog profila crepa jer češljevi sprečavaju da ptice i insekti uđu ispod crepa.
Zabat: Deo zida kuće sa visokim krovom koji zatvara krajeve krovne konstrukcije.
Rogovi: Greda koja određuje ogao nagiba krova, okomita je na liniju nadstrešnice i proža potporu letvama ili daskama (i samim tim svim elementima krova). Tip crepa određuje koliko rogovi moraju biti daleko jedni od drugih, jer to utiče na nosivost krova.
Ivični crep: Crep koji je specijano proizveden za ujednačeno i profesionalno izvođenje ivica zabata.
Klješta: Horizontalno postavljena greda koja ide paralelno sa krovnom ravni i podupire rogove, čime se obezbeđuje uzdužno ijačanje krovne konstrukcije.
Ventilacioni crep: Posebno dizajniran crep koji se uklapa u dati krov, čime se obezbeđuje ventilacija vazduha ispod krova, čime se sprečava nastanak vlage ispod krova i prekomerno zagrevanje krova u letnjim vrućinama.
Traka za provetravanje: Takođe je jedan element za formiranje strehe. Traka za provetravanje se obično ugrađuje u liniju strehe i služi za uvođenje vazduha za provetravanje. Propušta vazduh ali ne i ptice i veće bube, tako da ima dvostruku funkciju.
Sleme: Horizontalna presečna linija dva krovna dela, ako površine međusobno zaklapaju ugao manji od 180 stepeni.
Proboj krova: Sve tačke gde se iz nekog razloga (npr. Pričvršćivanje antenskog kabla ili solarnog panela) mora obezbediti izlaz na krovnoj konstrukciji. Posebnu pažnju treba posvetiti profesionalnom izvođenju jer može narušiti hidroizolaciju i zaštitnu funkciju krova.
Krovni pokrivač: Gornji, pokrivni sloj krovne konstrukcije. Može se napraviti od različitih materija i u različitom dizajnu, npr. od betonskog crepa, keramičkog crepa, krovnog lima, šindre itd.
Toplotna izolacija krova: Ako želimo da svoj dom učinimo udobnijim i usput i smanjimo račune za komunlne usluge, neophodno je obezbediti toplotnu izolaciju krova, kako topli vazduh zimi ne bi izlazio kroz krov, a leti da bi se manje zagrevao stmabeni prostor. Postoji nekoliko rešenja za toplotnu izolaciju krova, a najsavremenija je konstrukcija iznad rogova (kao na primer Terranov MediComfort sistem) jer se s ovim može izbeći stvaranje toplotnih mostova i postiže se veća efikasnost toplotne izolacije.
Izlazni prozor: Prozor ugrađen u krovnu ravan, koji ne samo da obezbeđuje ulazak svetlosti i vazduha, već omogućava i izlazak na krov.
Uvala: Drugim rečima, krivina krova, nastaje na spoju dve različite krovne ravni. Pošto padavine ovde teku sa obe površine krova, zbog veliko opterećenje vodom, uvala je naosetljivije mesto krova i njeno izvođenje zahteva veliku stručnost i specijalne elemente (npr. površinski obrađeni lim za uvale).
Kopča protiv nevremena: Olujni udari vetra su u današnje vreme sve češći i u našoj zemlji, pa se preporučuje pričvršćivanje crepa kopčama protiv nevremena na krovnim površinama izloženim odižućem dejstvu vetra (posebno u specijanim delovima kao što su strehe, ivice i grebeni).
I iz ovog mini rečnika možete videti da za izgradnju modernog krova koji zadovoljava sve potrebe nije dovoljno kupiti crep, već su potrebni i mnogi dodatni elementi. Iako je tokom svoje istorije duže od 100 godina Terranovo ime postalo sinonim za pojam kvalitetnog betonskog crepa, kupci mogu pronaći sve u ponudi kompanije od krovne podloge, preko toplotne izolacije krova do oluka, kako bi ostvarili svoje snove o krovu.
Poznavanje osnovnih pojmova je korisno, ali nikog ne čini stručnim tesarom. U našem prethodnom postu smo pisali o tome zašto nije preporučljivo raditi ‚‚uradi sam‚‚ krovove.